Państwo pomoże opłacić ferie zimowe. Przypominamy zasady bonu turystycznego
Bon turystyczny, który uruchomiono w sierpniu 2020 roku jako wsparcie dla branży turystycznej poszkodowanej przez pierwszą falę pandemii, miał obowiązywać do końca marca tego roku. W związku z tym, że wielu Polaków nie wykorzystało przysługujących im środków w kilkunastu pierwszych miesiącach obowiązywania, ważność bonów została wydłużona do końca 2022 roku.
Oznacza to, że zainteresowani rodzice mogą z niego skorzystać nie tylko w podczas nadchodzących ferii zimowych, ale także w ramach wyjazdów na długie weekendy czy wakacje.
Kto może skorzystać z bonu?
Świadczenie objęte są wszystkie dzieci, na które przysługuje popularne 500+. Ich rodzice i opiekunowie mogą zgłaszać się o przyznanie jednorazowego świadczenia, które pozwoli w zorganizowaniu wyjazdu na wakacje lub ferie zimowe. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
2 miliardy złotych na bon turystyczny
Polska Organizacja Turystyczna, która jest operatorem świadczenia wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki poinformowały, że rząd przeznaczył na ten cel już 2 miliardy złotych.
- Bon spełnił swoją rolę również w sferze patriotycznej, ponieważ Polacy na nowo zakochali się w swojej ojczyźnie, odkryli nowe, nieznane dotąd miejsca i tę miłość do własnego kraju przekazują także swoim dzieciom. Spodziewamy się, że nawet po zakończeniu programu polskie rodziny będą chętnie spędzać wakacje w Polsce – chwalił niedawno program Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Jak skorzystać z bonu turystycznego?
Bony mają postać e-vouchera. Świadczenia nie są więc przekazywane w gotówce ani w formie przelewów, ale są „zakodowane”, a specjalny numer można odczytać na smartfonie. Chcąc skorzystać ze środków, podajemy kod. Nie trzeba w jednym miejscu wykorzystywać całej kwoty: kod można wykorzystywać do czasu wyzerowania środków.
Bon jest przeznaczony na sfinansowanie wypoczynku dziecka. Może być więc wykorzystany tylko pod warunkiem, że dziecko uczestniczy w danej aktywności, nawet jeśli jego uczestnictwo jest bezpłatne, bo korzysta z bezpłatnego wejścia. W takiej sytuacji za pomocą kodu pobyt czy zakup biletu mogą sfinansować sobie jego rodzice.